Angielska ekipa filmowa w Zbąszyniu

Na początku lipca 2012 odwiedził Zbąszyń Allan Reich reżyser z Londynu wraz z  operatorem Bjornem Ventrisem.
Rozpoczeli wstępne zdjęcia do filmu dokumentalnego „Ostatni okręt do wolności”
Ojciec Allana i najbliższa rodzina przebywali w Zbąszyniu jako wypędzeni z Niemiec polscy Żydzi od października 1938 do sierpnia 1939 roku.
Kanwą opowieści filmowej będzie pamiętnik żyjącej jeszcze dziś pielęgniarki która towarzyszyła dzieciom żydowskim w ich podróży ze Zbąszynia przez Gdańsk do Anglii ostatnim transportem morskim przed wybuchem II wojny światowej.
Dzięki poszukiwaniom Fundacji TRES w IPN wiemy już gdzie w Zbąszyniu mieszkała rodzina Reichów. Niezwykle symbolicznie okazało się, że nad wejściem do domu, od strony ulicy, widnieje dekoracja przedstawiająca okręt na wzburzonym morzu.
Podczas kolejnej wizyty filmowców, zaplanowanych na jesień tego roku towarzyszyć im będzie amerykańska pisarka Nicolle Krauss, autorka „Wielkiego domu” – powieści wydanej po polsku w 2011 roku. Jedna z bohaterek książki wspomina pobyt w Zbąszyniu.
W swych poszukiwaniach filmowcy z Anglii natrafili na bardzo interesujące archiwalne zdjęcia sali gimnastycznej w Zbąszyniu zaadaptowanej jako tymczasowe lokum dla setek dzieci żydowskich. Dotarli też do starszych dziś ludzi, którzy jako dzieci przebywali w Zbąszyniu. W filmie usłyszymy ich wspomnienia ze Zbąszynia.